iOS app Android app More

On A Budget? 9 Cheap Ways To Eat Healthier

First Posted: 10/02/11 10:18 AM ET   Updated: 12/02/11 05:12 AM ET

By Kristin Kirkpatrick, R.D. for YouBeauty.com

Between specialty food stores and going organic, it can get pretty pricey to eat your best. Luckily, there are tons of actions you can take to not fall into this food trap. It all comes down to planning ahead. I've compiled the tips you need to get on your way to a week of eating beautifully for $36. You can check your progress with the eat pretty quiz below. To start eating pretty for cheap, get your shopping list and the day-by-day menu.

Buy In Bulk
1  of  10
PLAY
FULLSCREEN
ZOOM
SHARE THIS SLIDE 
To get the best value in the food world, start buying in bulk.

Bagged apples are cheaper than individual apples and a case of chickpeas at a warehouse store (for fabulous hummus you can make at home) will cost much less than an individual can from your local grocery store.

More from YouBeauty.com:

QUIZ: What's Your Eating Style?
Budget Pantry List
QUIZ: Track Your Progress with the Eat Pretty Quiz
RATE IT!   |  
VOTE
Meh
Great Idea!
CURRENT TOP 5 PICK YOUR OWN TOP 5
USERS WHO VOTED
NEW! CREATE YOUR OWN SLIDESHOW

FOLLOW HUFFPOST HEALTHY LIVING

Filed by Julie R. Thomson  |