SPORTS

U.S. Open 2011: Day 4 Schedule

09/01/2011 07:38 am ET | Updated Nov 01, 2011

Arthur Ashe Stadium 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Mirjana Lucic (CRO) v. Francesca Schiavone (ITA)[7]
Not Before:13:00
2. Men’s Singles – 2nd Round
Roger Federer (SUI)[3] v. Dudi Sela (ISR)
3. Women’s Singles – 2nd Round
Michaella Krajicek (NED) v. Serena Williams (USA)[28]

Arthur Ashe Stadium 19:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Caroline Wozniacki (DEN)[1] v. Arantxa Rus (NED)
2. Men’s Singles – 2nd Round
Novak Djokovic (SRB)[1] v. Carlos Berlocq (ARG)

Louis Armstrong Stadium 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Jelena Jankovic (SRB)[11] v. Jelena Dokic (AUS)
2. Men’s Singles – 2nd Round
Juan Carlos Ferrero (ESP) v. Gael Monfils (FRA)[7]

Not Before:15:00

3. Men’s Singles – 2nd Round
Malek Jaziri (TUN) v. Mardy Fish (USA)[8]
Not Before:17:00
4. Women’s Singles – 2nd Round
Victoria Azarenka (BLR)[4] v. Gisela Dulko (ARG)

Grandstand 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Tomas Berdych (CZE)[9] v. Fabio Fognini (ITA)
2. Women’s Singles – 2nd Round
Andrea Petkovic (GER)[10] v. Jie Zheng (CHN)
3. Men’s Singles – 2nd Round
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[11] v. Sergei Bubka (UKR)
4. Women’s Singles – 2nd Round
Shahar Peer (ISR)[23] v. Sloane Stephens (USA)

Court 4 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Carla Suarez Navarro (ESP) v. Simona Halep (ROU)
2. Women’s Singles – 2nd Round
Petra Martic (CRO) v. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[17]
Not Before:13:00
3. Men’s Singles – 2nd Round
Marcel Granollers (ESP)[31] v. Mikhail Kukushkin (KAZ)
4. Men’s Singles – 2nd Round
Potito Starace (ITA) v. Nikolay Davydenko (RUS)

Court 6 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Michael Llodra (FRA)[29] v. Kevin Anderson (RSA)
2. Women’s Doubles – 1st Round
Melanie Oudin (USA) v. Sofia Arvidsson (SWE)
Ahsha Rolle (USA) Vera Dushevina (RUS)
3. Women’s Doubles – 1st Round
Rebecca Marino (CAN) v. Maria Kirilenko (RUS)[5]
Christina McHale (USA) Nadia Petrova (RUS)[5]
4. Women’s Doubles – 1st Round
Lauren Davis (USA) v. Julia Goerges (GER)
Nicole Gibbs (USA) Andrea Petkovic (GER)
5. Mixed Doubles – 1st Round
Melanie Oudin (USA) v. Vladimira Uhlirova (CZE)
Jack Sock (USA) Filip Polasek (SVK)

Court 7 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Kaia Kanepi (EST)[31] v. Silvia Soler-Espinosa (ESP)
2. Men’s Doubles – 1st Round
Alex Bogomolov Jr. (USA) v. Franco Ferreiro (BRA)
Matthew Ebden (AUS) Rui Machado (POR)

Not Before:13:00

3. Men’s Doubles – 1st Round
Paul Hanley (AUS) v. Christopher Kas (GER)[10]
Dick Norman (BEL) Alexander Peya (AUT)[10]
4. Men’s Singles – 2nd Round
Alexandr Dolgopolov (UKR)[22] v. Flavio Cipolla (ITA)
5. Mixed Doubles – 1st Round
Liezel Huber (USA)[1] v. Anastasia Rodionova (AUS)
Bob Bryan (USA)[1] Christopher Kas (GER)

Court 8 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Travis Parrott (USA) v. James Cerretani (USA)
Bobby Reynolds (USA) Philipp Marx (GER)
2. Women’s Doubles – 1st Round
Irina Falconi (USA) v. Alona Bondarenko (UKR)
Edina Gallovits-Hall (ROU) Kateryna Bondarenko (UKR)
3. Women’s Doubles – 1st Round
Marina Erakovic (NZL) v. Urszula Radwanska (POL)
Tamarine Tanasugarn (THA) Yanina Wickmayer (BEL)
4. Mixed Doubles – 1st Round
Raquel Kops-Jones (USA) v. Abigail Spears (USA)
Rajeev Ram (USA) Travis Parrott (USA)
5. Men’s Doubles – 1st Round
Michael Llodra (FRA)[3] v. Michael Russell (USA)
Nenad Zimonjic (SRB)[3] Donald Young (USA)

Court 9 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Ashley Fisher (AUS) v. Martin Emmrich (GER)
Stephen Huss (AUS) Andreas Siljestrom (SWE)
2. Mixed Doubles – 1st Round
Sania Mirza (IND)[6] v. Lucie Hradecka (CZE)
Mahesh Bhupathi (IND)[6] Frantisek Cermak (CZE)

Not Before:13:00

3. Men’s Doubles – 1st Round
Steve Johnson (USA) v. Marcelo Melo (BRA)[12]
Denis Kudla (USA) Bruno Soares (BRA)[12]
4. Women’s Doubles – 1st Round
Laura Pous-Tio (ESP) v. Anastasija Sevastova (LAT)
Carla Suarez Navarro (ESP) Shuai Zhang (CHN)
5. Mixed Doubles – 1st Round
Andrea Hlavackova (CZE) v. Irina Falconi (USA)
Horia Tecau (ROU) Steve Johnson (USA)

Court 10 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Jeff Dadamo (USA) v. Juan Sebastian Cabal (COL)
Austin Krajicek (USA) Robert Farah (COL)
2. Women’s Doubles – 1st Round
Alexa Glatch (USA) v. Hilary Barte (USA)
Jamie Hampton (USA) Mallory Burdette (USA)
3. Women’s Doubles – 1st Round
Alla Kudryavtseva (RUS) v. Natalie Grandin (RSA)[11]
Ekaterina Makarova (RUS) Vladimira Uhlirova (CZE)[11]
4. Women’s Doubles – 1st Round
Dominika Cibulkova (SVK) v. Johanna Larsson (SWE)
Francesca Schiavone (ITA) Jasmin Woehr (GER)
5. Men’s Doubles – 1st Round
Florian Mayer (GER) v. Marc Gicquel (FRA)
Rogier Wassen (NED) Gael Monfils (FRA)

Court 11 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Philipp Petzschner (GER) v. Janko Tipsarevic (SRB)[20]
2. Women’s Singles – 2nd Round
Mona Barthel (GER) v. Chanelle Scheepers (RSA)
3. Women’s Singles – 2nd Round
Elena Baltacha (GBR) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[15]
4. Men’s Singles – 2nd Round
Ivo Karlovic (CRO) v. Richard Gasquet (FRA)[13]

Court 13 11:00 Start Time

1. Women’s Singles – 2nd Round
Alize Cornet (FRA) v. Roberta Vinci (ITA)[18]
2. Men’s Singles – 2nd Round
>Tommy Haas (GER) v. Alejandro Falla (COL)
3. Women’s Singles – 2nd Round
Pauline Parmentier (FRA) v. Akgul Amanmuradova (UZB)
4. Men’s Singles – 2nd Round
Marsel Ilhan (TUR) v. Fernando Verdasco (ESP)[19]

Court 14 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Sergiy Stakhovsky (UKR) v. Robin Haase (NED)
Mikhail Youzhny (RUS) Victor Hanescu (ROU)
2. Women’s Doubles – 1st Round
Eleni Daniilidou (GRE) v. Sabine Lisicki (GER)
Polona Hercog (SLO) Samantha Stosur (AUS)
3. Men’s Doubles – 1st Round
Juan Ignacio Chela (ARG)[14] v. Adil Shamasdin (CAN)
Eduardo Schwank (ARG)[14] Igor Zelenay (SVK)
4. Women’s Doubles – 1st Round
Shuai Peng (CHN)[7] v. Daniela Hantuchova (SVK)
Jie Zheng (CHN)[7] Agnieszka Radwanska (POL)

Court 15 11:00 Start Time

1. Men’s Doubles – 1st Round
Igor Andreev (RUS) v. Somdev Devvarman (IND)
Igor Kunitsyn (RUS) Treat Conrad Huey (PHI)
2. Mixed Doubles – 1st Round
Yaroslava Shvedova (KAZ)[3] v. Olga Govortsova (BLR)
Max Mirnyi (BLR)[3] Marcin Matkowski (POL)
3. Women’s Doubles – 1st Round
Kveta Peschke (CZE)[1] v. Alberta Brianti (ITA)
Katarina Srebotnik (SLO)[1] Maria Kondratieva (RUS)
4. Women’s Doubles – 1st Round
Sara Errani (ITA)[15] v. Shuko Aoyama (JPN)
Roberta Vinci (ITA)[15] Anastasiya Yakimova (BLR)
5. Mixed Doubles – 1st Round
Iveta Benesova (CZE) v. Katarina Srebotnik (SLO)[2]
Jurgen Melzer (AUT) Daniel Nestor (CAN)[2]

Court 16 11:00 Start Time

1. Women’s Doubles – 1st Round
Alexandra Dulgheru (ROU) v. Mariya Koryttseva (UKR)
Magdalena Rybarikova (SVK) Tatiana Poutchek (BLR)
2. Mixed Doubles – 1st Round
Flavia Pennetta (ITA) v. Lisa Raymond (USA)
Daniele Bracciali (ITA) Scott Lipsky (USA)
3. Men’s Doubles – 1st Round
Andre
as Haider-Maurer (AUT) v. Nicolas Almagro (ESP)
Blaz Kavcic (SLO) Maximo Gonzalez (ARG)

Court 17 11:00 Start Time

1. Men’s Singles – 2nd Round
Radek Stepanek (CZE)[23] v. Juan Monaco (ARG)

Not Before:13:00

2. Women’s Singles – 2nd Round
Petra Cetkovska (CZE) v. Ana Ivanovic (SRB)[16]
3. Men’s Singles – 2nd Round
Bernard Tomic (AUS) v. Marin Cilic (CRO)[27]
4. Women’s Singles – 2nd Round
Vania King (USA) v. Jarmila Gajdosova (AUS)[29]

Provided by Tennis Panorama News

For more in-depth tennis coverage visit tennispanorama.com.

Suggest a correction