Mark your calendars! The dates, times and teams for all matches in the first round of the 2014 World Cup are set. The 32 national teams heading to Brazil in June 2014 were drawn into eight groups during a ceremony on Friday.

The hosts landed in Group A and will face Croatia in the opening match of the tournament on Friday, June 13th in Natal. Perhaps the most high-profile game in the opening days of the tournament is a rematch between 2010 finalists Spain and the Netherlands. Prominent among the other early matches both pairings in Group G, otherwise known as the "Group Of Death." The action in that group will get underway with a USA-Ghana grudge match and a confrontation between Portugal and Germany on June 16.

Here is a look at the groups and schedule for the 2014 FIFA World Cup, via The Associated Press:

All Times EDT
FIRST ROUND
GROUP A
WLTGFGAPts
Brazil000000
Croatia000000
Mexico000000
Cameroon000000
Thursday, June 12
At Sao Paulo

Brazil vs. Croatia, 4 p.m.

Friday, June 13
At Natal, Brazil

Mexico vs. Cameroon, Noon

Tuesday, June 17
At Fortaleza, Brazil

Brazil vs. Mexico, 3 p.m.

Wednesday, June 18
At Manaus, Brazil

Croatia vs. Cameroon, 3 p.m.

Monday, June 23
At Brasilia, Brazil

Brazil vs. Cameroon, 4 p.m.

At Recife, Brazil

Croatia vs. Mexico, 4 p.m.

GROUP B
WLTGFGAPts
Spain000000
Netherlands000000
Chile000000
Australia000000
Friday, June 13
At Salvador, Brazil

Spain vs. Netherlands, 3 p.m.

At Cuiaba, Brazil

Chile vs. Australia, 6 p.m.

Wednesday, June 18
At Rio de Janeiro

Spain vs. Chile, 6 p.m.

At Porto Alegre, Brazil

Netherlands vs. Australia, Noon

Monday, June 23
At Curitiba, Brazil

Spain vs. Australia, Noon

At Sao Paulo

Netherlands vs. Chile, Noon

GROUP C
WLTGFGAPts
Colombia000000
Greece000000
Ivory Coast000000
Japan000000
Saturday, June 14
At Belo Horizonte, Brazil

Colombia vs. Greece, Noon

At Recife, Brazil

Ivory Coast vs. Japan, 6 p.m.

Thursday, June 19
At Brasilia, Brazil

Colombia vs. Ivory Coast, Noon

At Natal, Brazil

Greece vs. Japan, 6 p.m.

Tuesday, June 24
At Cuiaba, Brazil

Colombia vs. Japan, 4 p.m.

At Fortaleza, Brazil

Greece vs. Ivory Coast, 4 p.m.

GROUP D
WLTGFGAPts
Uruguay000000
Costa Rica000000
England000000
Italy000000
Saturday, June 14
At Fortaleza, Brazil

Uruguay vs. Costa Rica, 3 p.m.

At Manaus, Brazil

England vs. Italy, 9 p.m.

Thursday, June 19
At Sao Paulo

Uruguay vs. England, 3 p.m.

Friday, June 20
At Recife, Brazil

Costa Rica vs. Italy, Noon

Tuesday, June 24
At Natal, Brazil

Uruguay vs. Italy, Noon

At Belo Horizonte, Brazil

Costa Rica vs. England, Noon

GROUP E
WLTGFGAPts
Switzerland000000
Ecuador000000
France000000
Honduras000000
Sunday, June 15
At Brasilia, Brazil

Switzerland vs. Ecuador, Noon

At Porto Alegre, Brazil

France vs. Honduras, 3 p.m.

Friday, June 20
At Salvador, Brazil

Switzerland vs. France, 3 p.m.

At Curitiba, Brazil

Ecuador vs. Honduras, 6 p.m.

Wednesday, June 25
At Manaus, Brazil

Switzerland vs. Honduras, 4 p.m.

At Rio de Janeiro

Ecuador vs. France, 4 p.m.

GROUP F
WLTGFGAPts
Argentina000000
Bosnia-Herzegovina000000
Iran000000
Nigeria000000
Sunday, June 15
At Rio de Janeiro

Argentina vs. Bosnia-Herzegovina, 6 p.m.

Monday, June 16
At Curitiba, Brazil

Iran vs. Nigeria, 3 p.m.

Saturday, June 21
At Belo Horizonte, Brazil

Argentina vs. Iran, Noon

At Cuiaba, Brazil

Bosnia-Herzegovina vs. Nigeria, 6 p.m.

Wednesday, June 25
At Porto Alegre, Brazil

Argentina vs. Nigeria, Noon

At Salvador, Brazil

Bosnia-Herzegovina vs. Iran, Noon

GROUP G
WLTGFGAPts
Germany000000
Portugal000000
Ghana000000
United States000000
Monday, June 16
At Salvador, Brazil

Germany vs. Portugal, Noon

At Natal, Brazil

Ghana vs. United States, 6 p.m.

Saturday, June 21
At Fortaleza, Brazil

Germany vs. Ghana, 3 p.m.

Sunday, June 22
At Manaus, Brazil

Portugal vs. United States, 3 p.m.

Thursday, June 26
At Recife, Brazil

Germany vs. United States, Noon

At Brasilia, Brazil

Portugal vs. Ghana, Noon

GROUP H
WLTGFGAPts
Belgium000000
Algeria000000
Russia000000
South Korea000000
Tuesday, June 17
At Belo Horizonte, Brazil

Belgium vs. Algeria, Noon

At Cuiaba, Brazil

Russia vs. South Korea, 6 p.m.

Sunday, June 22
At Rio de Janeiro

Belgium vs. Russia, 6 p.m.

At Porto Alegre, Brazil

Algeria vs. South Korea, Noon

Thursday, June 26
At Sao Paulo

Belgium vs. South Korea, 4 p.m.

At Curitiba, Brazil

Algeria vs. Russia, 4 p.m.

SECOND ROUND
Saturday, June 28
Game 49
At Belo Horizonte, Brazil

Group A winner vs. Group B second place, Noon

Game 50
At Rio de Janeiro

Group C winner vs. Group D second place, 4 p.m.

Sunday, June 29
Game 51
At Fortaleza, Brazil

Group B winner vs. Group A second place, Noon

Game 52
At Recife, Brazil

Group D winner vs. Group C second place, 4 p.m.

Monday, June 30
Game 53
At Brasilia, Brazil

Group E winner vs. Group F second place, Noon

Game 54
At Porto Alegre, Brazil

Group G winner vs. Group H second place, 4 p.m.

Tuesday, July 1
Game 55
At Sao Paulo

Group F winner vs. Group E second place, Noon

Game 56
At Salvador, Brazil

Group H winner vs. Group G second place, 4 p.m.

QUARTERFINALS
Friday, July 4
Game 57
At Fortaleza, Brazil

Game 49 winner vs. Game 50 winner, 4 p.m.

Game 58
At Rio de Janeiro

Game 53 winner vs. Game 54 winner, Noon

Saturday, July 5
Game 59
At Salvador, Brazil

Game 51 winner vs. Game 52 winner, 4 p.m.

Game 60
At Brasilia, Brazil

Game 55 winner vs. Game 56 winner, Noon

SEMIFINALS
Tuesday, July 8
At Belo Horizonte, Brazil

Game 57 winner vs. Game 58 winner, 4 p.m.

Wednesday, July 9
At Sao Paulo

Game 59 winner vs. Game 60 winner, 4 p.m.

THIRD PLACE
Saturday, July 12
At Brasilia, Brazil

Semifinal losers, 4 p.m.

CHAMPIONSHIP
Sunday, July 13
At Rio de Janeiro

Semifinal winners, 3 p.m.